حديث روز
امام علي (ع) مي فرمايد : هر کس از خود بدگويي و انتقاد کند? خود را اصلاح کرده و هر کس خودستايي نمايد? پس به تحقيق خويش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رجب 1444 Tuesday, 31 January , 2023 ساعت ×
روز مادر مصادف با تولد مادر
02 فوریه 2021 - 16:11
شناسه : 796
21
تولد ام ابیها و روز مادر بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت روز ولادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهراست و ما این روز را روز گرامیداشت مقام مادر میدانیم.
ارسال توسط : نویسنده : مدیر پورتال منبع : روابط عمومی موسسه
پ
پ

امام رضا (ع) فرموده اند که رسول مکرم اسلام فرمودند: «وقتی به معراج رفتم جبرئیل دست مرا گرفت و به بهشت برد و به من خرما تعارف کرد. من نیز خوردم و آن خرما به نطفه بدل شد که همان نطفه فاطمه است. به همین دلیل فاطمه حوریه انسان نماست و من هرگاه مشتاق بوی بهشت باشم دخترم را می‌بویم.»

محل تولد حضرت فاطمه (س) در شهر مکه و در خانه خدیجه کبری بوده است. این خانه نورانی که سال ها محل نزول وحی و زیستگاه پیامبر اسلام بوده است در محلی که به آن «زقاق العطارین»یعنی کوچه عطار ها میگفتند قرار داشت که بعد ها توسط مسلمین به مسجد تبدیل شد.

وقتی حضرت خدیجه با پیامبر مکرم اسلام ازدواج کردند، زنان مکه او را ترد کرده و هیچ یک به او سر نمی زدند و حتی سلام او را جواب نمی گفتند. حضرت خدیجه از تنهایی خود ناراحت شد و از این ناراحتی هراسان شده بود. او وقتی به حضرت فاطمه باردار شد، فاطمه از داخل رحم با مادرش سخن می گفت و مونس مادر بود. حضرت خدیجه این موضوع را با پیامبر مطرح نکرده بودند و روزی که پیامبر متوجه این امر شدند، به خدیجه فرمودند: جبرئیل به من گفته آنچه در رحم داری دختر است و فرزندانش هم پاک و پاکدامنند. در یکی از همین روز ها که حضرت خدیجه در بستر آرمیده بود، چهار زن بلند بالا و گندمگون را مشاهده نمود که بر او وارد شدند. خدیجه از دیدن آنان در هراس افتاد اما یکی از زنان او را آرام کرد و گفت: « ای خدیجه اندوهگین و هراسناک مباش، ما از جانب خدا به سویت آمده ایم و خواهران تو هستیم، من ساره همسر ابراهیم خلیلم و این آسیه همسر فرعون است و آن یکی مریم دختر عمران و چهارمین ما صفورا دختر شعیب است». در این هنگام چهار زن در چهار سوی خدیجه (س) قرار گرفتند و حضرت خدیجه (س) حمل خود را بر زمین نهاد و نوری از او ساطع گشت که به شرق و غرب عالم پرتو افکند. پس از آن ده فرشته همراه با تشت و ابریقی مملو از آب کوثر از آسمان فرود آمدند. آن بانویی که پیش روی خدیجه قرار داشت مولود را با آن آب شستشو داد و جامه ای که از شیر سفیدتر و از عنبر خوشبو تر بود بیرون آورد و با یکی تن مولود را پوشاند و دیگری را مقنعه او قرار داد. آن گاه دست خود را برلبان کودک نهاد و اورا وادار به سخن گفتن نمود، فاطمه دهان گشود و این گونه فرمود:« اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدالرسول الله سیدالأنبیاء و ان بعلی سیدالاوصیاء و ولدی سادة الاسباط.» آن گاه یکایک بانوان را سلام داد و به نامشان خواند. آنها هم با رویی گشاده مولود مبارک را مورد ملاطفت قرار دادند. حوریان بشارت تولد او را به آسمان ها بردند. در آسمان از یمن قدوم او نوری ساطع گردید که آسمانیان تا آن روز چنین نوری مشاهده نکرده بودند. بانوان، خدیجه را شادباش گفته و از میمنت و مبارکی و طهارت نسلش سخن ها گفتند. خدیجه با سروری زایدالوصف کودک را در آغوش کشید و با دنیایی از امید و آرزو کودک خود را شیر داد.

ثبت ديدگاه

  • ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط تيم مديريت در وب منتشر خواهد شد.
  • پيام هايي که حاوي تهمت يا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پيام هايي که به غير از زبان فارسي يا غير مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.