حديث روز
امام علي (ع) مي فرمايد : هر کس از خود بدگويي و انتقاد کند? خود را اصلاح کرده و هر کس خودستايي نمايد? پس به تحقيق خويش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 رجب 1444 Sunday, 5 February , 2023 ساعت ×
دهه فجر و تحولات ایران
31 ژانویه 2021 - 15:47
شناسه : 793
18
مروری بر وقایع مهم دهه فجر در فاصله دوازدهم تا بیست و دوم بهمن 1357که به زیبایی این ده روز را دهه فجر نام گذاردند، تحولاتی در اخبار ایران رخداد که به برچیده شدن نظام ستم شاهی در ایران و زمینه شکل گیری نظام جمهوری اسلامی گردید. از بین چندین رخداد این ده روز میتوان به بازگشت امام خمینی به کشور، استعفای شهردار تهران، انتخاب نخست وزیر موقت، خروج نیروهای آمریکایی از ایران و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران اشاره کرد.
ارسال توسط : نویسنده : مدیر وب سایت منبع : روابط عمومی موسسه
پ
پ

در فاصله دوازدهم تا بیست و دوم بهمن 1357که به زیبایی این ده روز را دهه فجر نام گذاردند، تحولاتی در اخبار ایران رخداد که به برچیده شدن نظام ستم شاهی در ایران و زمینه شکل گیری نظام جمهوری اسلامی گردید. از بین چندین رخداد این ده روز میتوان به بازگشت امام خمینی به کشور، استعفای شهردار تهران، انتخاب نخست وزیر موقت، خروج نیروهای آمریکایی از ایران و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران اشاره کرد.

در ادامه به اختصار به این وقایع مهم اشاره خواهد شد.

دوازدهم بهمن:

بازگشت امام امت از تبعید چند ساله

در پی تصمیم امام خمینی مبنی بر عزیمت از پاریس به سمت تهران گروهی  به نام « سازمان کماندویی مبارزه در راه قانون اساسی» در تماس با دفتر خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که اگر آیت ا… خمینی قصد داشته باشد از پاریس به سمت تهران حرکت کند هواپیمای ایشان را منفجر خواهیم کرد. امام پس از اطلاع از این هشدار، بیعت را از نزدیکان و همراهان خود برداشتند و فرمودند: ما به سمت کار بزرگی می‌رویم، شما جانتان را به خطر نیاندازید.

ایران از شب دوازده بهمن در حال عجیبی است. شادی و دلهره توامان در دل مردم موج می‌زند. شادی برای بازگشت امامشان و دلهره از سوقصد به جان مراد عزیزشان اما این دلهره تا صبح ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ بیشتر دوام نیاورد و امام خمینی پس از سال ها تبعید با استقبالی سراسر مهر و محبت به کشور بازگشت.

چهاردهم  بهمن:

استعفای شهردار تهران

در تمام کشور مردم دست به اعتصاب عمومی زدنده اند و کارمندان ادارات، ویزیران و مدیران دولت را به محل کارشان راه نمی دهند. در این میان جواد شهرستانی، شهردار وقت تهران به دیدار امام رفته و استعفای خود را تسلیم وی میکند که البته دوباره از طرف امام به همین سمت منصوب می‌شود. این اتفاق تر شکل گیری سرمشقی برای دیگر کارمندان دولتی را در دل بختیار میاندازد و بلعث می‌شود بختیار چندین مصاحبه انجام دهد و به بدگویی و دشنام به جواد شهرستانی بپردازد. در ادامه بختیار به دستگیری بسیاری از وزرا و کارمندان عالیرتبه دولت به جرم فساد مالی و سواستفاده از بیت المال میپردازد تا شاید بتواند از زیر بار اعتراضات و افکار عمومی فرار کند

شانزدهم بهمن

انتخاب نخست وزیر دولت موقت توسط امام خمینی

با حضور ده ها خبرنگار داخلی و خارجی و نزدیکان امام در سالن مدرسه علوی، آیت ا… هاشمی رفسنجانی حکم نخست وزیری موقت مهندس مهدی بازرگان را قرائت میکند. در حالی که مردم لحظه به لحظه به پیروزی انقلابشان نزدیک می‌شوند، گروهی از تیمساران ارتش در حال فرار و گروهی نیز در حال طرح ریزی اقدامی با حمایت مستقیم آمریکا جهت دستگیری امام و کشتار مردم هستند و از طرف دیگر آیت ا.. دکتر بهشتی، آیت ا… مطهری و دیگر اعضای شورای انقلاب در تماس های مداوم با امرای ارتش سعی در اتحاد ارتش و مردم بدون خونریزی هستند.

بیست ویکم بهمن ماه

جرقه های پیروزی

ساعت ۱۰ صبح روز ۲۱ بهمن اسلحه خانه نیروی هوایی به همت مردم و کمک همافران فتح می‌شود. ساعاتی بعد کلانتری های ۹،۱۰،۱۱،۱۲،۱۶،۲۶ و کلانتری نارمک نیز به دست مردم میافتد. فرمانداری نظامی که کاملا دستپاچه شده در آخرین اطلاعیه اش سلعت منع تردد را چهار و نیم عصر اعلام میکند. اما امام در پاسخ به این اطلاعیه چنین پیامی صادر می‌کند:« اعلامیه امروز حکومت نظامی، خدعه و خلاف شرع است؛ مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند، برادران و خواهران عزیزم، هراسی به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالی حق پیروز است.»مردم خیابان ها را ترک نکردند.

بیست و دوم بهمن:

سقوط حکومت ۲۵۰۰ ساله

در حالی که مردم از روز بیستم بهمن خیابان ها را ترک نکرده بودند تهران و اغلب شهر ها شاهد صحنه های جنگ خونین و درگیری بود تا اینکه خبر تصرف ستاد ژاندارمری در میدان بیست و چهار اسفند (انقلاب) و پادگان عشرت آباد به دست قوایی مردمی، نیروی هوایی و دریای منتشر شد که منجر به جلسه شورای عالی ارتش و اعلام بیطرفی در مناسبات سیاسی فعلی دشمن و حمایت همه جانبه از خواست ملت شریف ایران شد. مردم زندان های کمیته ضد خرابکاری را به تصرف در آوردند و زندانیان را آزاد کردند.

بختیار که خبر حرکت مردم به سمت کاخ نخست وزیری را شنید ناهار خود را نیمه تمام رها کرد و از درب پشتی کاخ فرار کرد. سپهبد رحیمی (فرماندار نظامی تهران) به دست مردم اسیر شد و سرلشگر ناجی (فرمانده گارد جاویدان) در حوالی میدان فوزیه(امام حسین (ع)) به ضرب گلوله کشته شد و امیر عباس هویدا خود را تسلیم شورای انقلاب کرد و تلویزیون ظامی به تصرف مردم در آمد و در آخرین لحظات گوینده رادیو پیامی را که از سوی آیت ا.. طالقانی رسیده بود خواند و سپس برنامه قطع شد. در آن پیام از کارکنان اعتصابی رادیو و تلویزیون خواسته شده بود تا به سر کار خور بازگردند. پس از سکوتی طولانی رادیو دوباره آغاز به کار کرد.

ثبت ديدگاه

  • ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط تيم مديريت در وب منتشر خواهد شد.
  • پيام هايي که حاوي تهمت يا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پيام هايي که به غير از زبان فارسي يا غير مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.